7
Мар
2017

Судебный сбор при взыскании морального вреда в уголовном производстве

deminov.dp.uaПоследнее время многие судьи начали "страдать" злоупотреблением буквой закона при рассмотрении гражданских исков о взыскании морального вреда в уголовном производстве независимо от совершенного преступления, требуя оплатить судебный сбор.

В этих случаях суды ссылаются на п. 6 ч. 1 ст. 5 Закона Украины "О судебном сборе", согласно которой от оплаты судебного сбора во время рассмотрения дела во всех судебных инстанциях освобождаются: истцы - в делах о возмещении материальных убытков, полученных в результате совершения уголовного правонарушения.

Мотивировка простая: "в указанном пункте освобождаются истцы при возмещении материального вреда, поэтому при взыскании морального вреда необходимо оплатить судебный сбор исходя из размера этого вреда".

При этом такая мотивировка применяется к любым преступлениям, независимо от получения потерпевшим телесных повреждений, увечья либо смерти потерпевшего.

С такой позицией судов нельзя согласиться.

В соответствии с п. 2 ч. 1 ст. 5 Закона Украины "О судебном сборе" от оплаты судебного сбора во время рассмотрения дела во всех судебных инстанциях освобождаются: истцы - в делах о возмещении ущерба, причинённого увечьем или другим повреждением здоровья, а также смертью физического лица.

Судами при требовании оплаты судебного сбора, например, при ДТП с телесными повреждениями, игнорируется это положение Закона Украины "О судебном сборе", хотя данная норма полностью освобождает потерпевшего от уплаты судебного сбора.

Судебная практика Высшего специализированного суда по рассмотрению гражданских и уголовных дел свидетельствует о нормальном восприятии судьями кассационной инстанции норм права. Так, в определении от 05 октября 2016 года ВССУ изложил свою позицию по ситуации, обозначенной в этой статье (текст определения будет приведён ниже). Суд пришёл к выводу, что при взыскании морального вреда, полученного в результате телесных повреждений либо смерти, в рамках уголовного производства, судебный сбор не платится.

Естественно, что указанная позиция ВССУ не является обязательной для применения судами, но я бы рекомендовал при составлении исковых заявлений  в рамках уголовных производств ссылаться на указанное определение как дополнительный аргумент для освобождения потерпевшего от уплаты судебного сбора.

З.Ы. Текст определения ВССУ:

Ухвала

іменем   україни

05 жовтня 2016 року                                                                   м. Київ

Колегія суддів судової палати у кримінальних справах

Вищого спеціалізованого суду України                                                                  з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого                         Крещенка А. М.,

суддів                                     Квасневської Н. Д., Пузиревського Є. Б.,

розглянувши у судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_1 на вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 липня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Волинської області від 07 вересня 2016 року щодо ОСОБА_2, у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12016030010001510,

в с т а н о в и л а:

За вироком Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 липня 2016 року

ОСОБА_2,

ІНФОРМАЦІЯ_1,

уродженця м. Луцька Волинської області,

проживаючого за адресою:

АДРЕСА_1

такого, що не має судимості,

засуджено за ч. 1 ст. 286 КК України до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік.

На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_2 звільнено від відбування призначеного покарання, встановлено іспитовий строк 1 рік та покладено обов'язки передбачені пунктами 2, 3, 4 ч. 1 ст. 76 КК України.

Стягнуто з ОСОБА_2:

- на користь КЗ «Луцька міська клінічна лікарня» Управління охорони здоров'я Луцької міської ради 8128 грн майнової шкоди;

- на користь ОСОБА_3 311 грн 91 коп. майнової шкоди, 75000 моральної шкоди, а також витрати понесені потерпілою на правову допомогу в сумі 4000 грн.

Вирішено питання щодо речових доказів.

Ухвалою Апеляційного суду Волинської області від 07 вересня 2016 року вирок місцевого суду залишено без зміни.

За вироком суду ОСОБА_2 визнано винуватим та засуджено за те, що він 04 квітня 2016 року, приблизно о 14.00 год, у світлу пору доби, керуючи технічно справним автомобілем марки «ВМW 520 D», реєстраційний номер НОМЕР_1, рухаючись по вул. Рівненській в напрямку вул. Теремнівської зі сторони просп. Відродження в м. Луцьку, зі швидкістю 40 км/год, під'їжджаючи до нерегульованого пішохідного переходу, який розташований напроти буд. 145 по вул. Рівненській в м. Луцьку, не вжив негайних заходів для зменшення швидкості руху аж до повної зупинки транспортного засобу, проявивши неуважність до дорожньої обстановки,скоїв наїзд на пішохода ОСОБА_3, яка перетинала проїжджу частину зліва-направо за напрямком руху автомобіля на нерегульованому пішохідному переході, чим порушив пункти 2.3 (б), 12.3, 18.1 Правил дорожнього рухуУкраїни та заподіяв потерпілій середньої тяжкості тілесні ушкодження.

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_1, не заперечуючи доведеності вини та кваліфікацію дій ОСОБА_2, посилається на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону. Зокрема зазначає, що потерпіла, звертаючись до суду з позовною заявою про відшкодування як матеріальної так і моральної шкоди повинна була сплатити судовий збір, передбачений ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір». Вказує на те, суд не перевірив сплату судового збору та незаконно розглянув позовну заяву ОСОБА_3, чим грубо порушив вимоги законодавства. Просить судові рішення в частині вирішення цивільного позову щодо відшкодування моральної шкоди скасувати і направити на новий судовий розгляд в порядку цивільного судочинства.

Перевіривши доводи, наведені у касаційній скарзі, та надані до неї копії судових рішень, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на таке.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 428 КПК суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відмову у відкритті касаційного провадження, якщо з касаційної скарги, наданих до неї судових рішень та інших документів убачається, що підстав для задоволення скарги немає.

Висновки суду про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення та кваліфікація його дій у касаційному порядку не оспорюються.

Доводи захисника щодо незаконності розгляду судом цивільного позову потерпілої з огляду на несплату нею судового збору аналогічні наведеним у касаційній скарзі були предметом ретельної перевірки апеляційного суду. Суд апеляційної інстанції належним чином проаналізував такі доводи, дав на них вичерпну відповідь і відповідно до ст. 419 КПК України зазначив у своїй ухвалі достатні підстави через які визнав їх необґрунтованими.

Спростовуючи відповідні доводи апеляційний суд правильно зазначив, що згідно з п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08 липня 2011 року позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи, звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Доводи ОСОБА_1 про наявність правових підстав для сплати потерпілою судового збору з позову про відшкодування моральної шкоди, з посиланням на п. 6 ч. 1 ст. 5 зазначеного Закону, не ґрунтуються на точному змісті наведеної правової норми.

Положеннями зазначеного пункту також передбачено звільнення позивачів від сплати судового збору у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення будь-якого кримінального правопорушення, незалежно від об'єкту посягання.

Разом з тим, п. 2 цієї ж частини статті передбачена інша самостійна підстава звільнення позивачів від сплати судового збору у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи.

Вказані правові норми не містять суперечностей і підлягають застосуванню щодо позовів про відшкодування будь-якої шкоди (матеріальної і моральної), завданої у результаті заподіяння тілесних ушкоджень або її смерті, незалежно від того настали такі наслідки в результаті вчинення кримінального правопорушення або інших дій чи бездіяльності, за які відповідач несе цивільну відповідальність, згідно Закону.

Виходячи з наведеного, цивільні позивачі у кримінальних провадженнях звільняються від сплати судового збору з позовів про відшкодування будь-якої шкоди, завданої в результаті вчинення кримінального правопорушення.

Отже, висновки апеляційного суду про відсутність правових підстав для сплати потерпілою судового збору ґрунтуються на правильному застосуванні норм вищенаведеного Закону.

Таким чином, судові рішення в частині вирішення цивільного позову щодо відшкодування моральної шкоди потерпілій, є обґрунтованими та належним чином вмотивованими.

З огляду на вищевикладене, з мотивів, наведених у касаційній скарзі, наданих до неї судових рішень убачається, що підстави для її задоволення відсутні, а тому у відкритті касаційного провадження слід відмовити.

Керуючись п. 2 ч. 2 ст. 428 КПК України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а:

У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою захисника ОСОБА_1 на вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13 липня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Волинської області від 07 вересня 2016 року щодо ОСОБА_2 відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

судді:

     _______________                _______________              

     А. М. Крещенко Н. Д. Квасневська Є. Б. Пузиревський

Ссылка на определение - тут.

Запись опубликована в рубрике Уголовное право и процесс с метками . Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *